Stål 8.8 / 10.9 / 12.9 fra M3 til M36, syrefast A2/A4 og fingjenge — pluss faktoren for tørr og smurt gjenge og tilfellene der verdiene ikke gjelder.
Denne tabellen står her fordi vi bruker den selv: EKINSUN maskinerer spesialbolter, pinneskruer og festedeler etter tegning — fra 1 stk. Verdiene under er delen alle kan slå opp. Delen som koster penger er bolten tabellen forutsetter at du allerede har: mellomlengder, sjeldne fingjenger, syrefast i klasse 70 og 80, eller en del fra en produsent som ikke finnes lenger. Se spesialskruer etter tegning.
Ser du etter verdien for M12 i 10.9? Den står i første tabell: 119 Nm. Men et tall uten opplysning om gjengens tilstand er lite verdt — og det er akkurat der de fleste tabeller stopper. Her får du derfor også korreksjonen for tørr og smurt gjenge, og tilfellene der verdiene ikke gjelder i det hele tatt.
Maksimalt tiltrekkingsmoment i newtonmeter for metrisk grovgjenge, fasthetsklasse 8.8, 10.9 og 12.9. Verdiene gjelder for total friksjonskoeffisient omtrent 0,14, altså lett oljet gjenge slik bolten kommer fra esken — standardforutsetningen.
| Dimensjon | Klasse 8.8 | Klasse 10.9 | Klasse 12.9 |
|---|---|---|---|
| M3 | 1,3 | 2 | 2,3 |
| M4 | 2,9 | 4,3 | 5 |
| M5 | 5,8 | 8,4 | 9,9 |
| M6 | 9,9 | 14,5 | 17 |
| M8 | 24 | 35 | 41 |
| M10 | 47 | 69 | 81 |
| M12 | 81 | 119 | 139 |
| M14 | 129 | 190 | 222 |
| M16 | 198 | 291 | 341 |
| M18 | 283 | 402 | 471 |
| M20 | 402 | 570 | 667 |
| M22 | 552 | 783 | 917 |
| M24 | 691 | 981 | 1148 |
| M27 | 1022 | 1452 | 1700 |
| M30 | 1387 | 1969 | 2305 |
| M33 | 1884 | 2676 | 3132 |
| M36 | 2418 | 3435 | 4020 |
Maksimalt moment i Nm · grovgjenge · µ ≈ 0,14 · gjenge og anleggsflate i stål
Slik leses klassene: første tall er strekkfastheten i hundre MPa, produktet av de to tallene gir flytegrensen i ti MPa. Altså 8.8 = 800 / 640 MPa, 10.9 = 1000 / 900, 12.9 = 1200 / 1080. Samme dimensjon, høyere klasse, høyere forspenning, høyere moment. Er hodet umerket, behandle bolten som vanlig handelsvare i 4.6 / 5.8 og ikke bruk denne tabellen.
Syrefast har egen tabell av to grunner, og den første overrasker de fleste: en syrefast bolt er svakere enn en 8.8. Klasse 70 stopper på rundt 450 MPa flytegrense, mot 640 MPa for en helt vanlig 8.8. Ved samme diameter gir bytte fra stål til syrefast altså mindre klemkraft — det er ingen oppgradering. Den andre grunnen er kilefast: syrefast sveiser seg kaldt mot seg selv, derfor publiseres verdiene for høyere friksjon og med montasjepasta.
| Dimensjon | Klasse 70 (A2-70 / A4-70) | Klasse 80 (A2-80 / A4-80) |
|---|---|---|
| M3 | 1,1 | 1,5 |
| M4 | 2,6 | 3,4 |
| M5 | 5,1 | 6,8 |
| M6 | 8,8 | 11,7 |
| M8 | 21 | 29 |
| M10 | 44 | 58 |
| M12 | 74 | 99 |
| M14 | 119 | 158 |
| M16 | 183 | 244 |
| M18 | 259 | 345 |
| M20 | 364 | 485 |
| M22 | 495 | 660 |
| M24 | 630 | 840 |
| M27 | 920 | 1225 |
| M30 | 1246 | 1660 |
Maksimalt moment i Nm · syrefast A2/A4 · grovgjenge · µ ≈ 0,20 med montasjepasta
A2 og A4 har samme moment — det er de samme fasthetsklassene, og bare korrosjonsbestandigheten skiller dem: A4 (1.4401 / 316L) tåler sjøvann og klorider, A2 (1.4301 / 304) gjør det ikke. Skillet mellom rustfritt og syrefast, og hvorfor syrefast likevel ikke er det samme som sjøvannsbestandig, er forklart på hovedsiden.
Ved samme dimensjon og klasse tåler fingjenge litt høyere moment, fordi kjernen er noe større og spenningstverrsnittet dermed større. Forskjellen er beskjeden — fingjenge velges for finere justering og bedre motstand mot vibrasjonsløsning, ikke for å vinne moment.
| Gjenge | Klasse 8.8 | Klasse 10.9 | Klasse 12.9 |
|---|---|---|---|
| M8 × 1 | 26 | 38 | 44 |
| M10 × 1,25 | 49 | 72 | 84 |
| M12 × 1,25 | 88 | 129 | 151 |
| M12 × 1,5 | 86 | 126 | 148 |
| M14 × 1,5 | 138 | 203 | 237 |
| M16 × 1,5 | 210 | 308 | 360 |
| M18 × 1,5 | 308 | 438 | 513 |
| M20 × 1,5 | 431 | 615 | 719 |
| M22 × 1,5 | 580 | 826 | 966 |
| M24 × 2 | 731 | 1044 | 1221 |
Maksimalt moment i Nm · fingjenge · µ ≈ 0,14
Momentet går først og fremst med til å overvinne friksjon — under gjengen og under hodet. Bare en liten del blir til strekk i bolten, og det er likevel den strekken, forspenningen, som holder forbindelsen. Endres friksjonen, endres det riktige momentet med den. En verdi i Nm uten opplysning om gjengens tilstand betyr derfor lite:
| Gjengens tilstand | µ omtrent | Korreksjon |
|---|---|---|
| Lett oljet, som levert | ≈ 0,14 | Bruk verdiene i tabellene over — standardforutsetningen |
| MoS₂-pasta, montasjefett, voks | ≈ 0,10 | Gang med ≈ 0,82. En tørrverdi brukt på godt smurt gjenge kan strekke bolten forbi flytegrensen |
| Avfettet, helt tørr | ≈ 0,20 | Gang med ≈ 1,25 for å nå samme forspenning |
| Gjenge skåret i aluminium eller støpejern | — | Gjengen i hullet ryker før bolten. Reduser merkbart, inngrep ≥ 1,5–2 × d, eller bruk gjengeinnsats — se gjengetabellen |
En momenttabell forutsetter et enkelt tilfelle: en stålbolt, i et gjenget hull i stål, trukket til alene. Så snart man går utenfor det, er verdien ikke lenger riktig utgangspunkt.
| Tilfelle | Hvorfor tabellen ikke holder | Hva som gjelder i stedet |
|---|---|---|
| Boltet flens | Tettheten avhenger av at kraften fordeles rundt hele sirkelen, ikke av momentet på én bolt | Kryssmønster, i trinn, samme sluttmoment på alle |
| Gjenge i aluminium, støpejern, sink | Materialet i hullet gir etter først | Momentet settes av hullet, ikke av boltens klasse |
| Syrefast mot syrefast | Kilefast: bolten kan sveise seg fast før momentet er nådd | Montasjepasta, rolig tiltrekking, eller ulike kvaliteter mot hverandre |
| Klasse 12.9 elektrolytisk forsinket | Risiko for hydrogensprøhet | Avhydrogenering etter behandling, eller sinklamellbelegg |
| Bolt i konstruksjon som står i sjøvann | Materialvalget avgjør mer enn momentet | Se rustfritt eller syrefast og deler til oppdrettsanlegg |
| Del fra utstyrsprodusenten | Produsenten kan ha dimensjonert på en bestemt forspenning | Produsentens verdi går alltid foran en generell tabell |
Det er den andre halvdelen av det vi driver med. Når momentverdien er funnet, gjenstår det å ha bolten — og mye faller utenfor katalog: mellomlengder, spesielle hoder, sjeldne fingjenger, syrefast i høy klasse, delvis gjenge på et bestemt mål, eller rett og slett en del fra en produsent som ikke finnes lenger.
Vi maskinerer slike deler fra 1 stk, etter tegning, håndskisse eller den gamle delen — også brukket. Stål, syrefast 316L, duplex, messing, aluminium og titan. Mer om hvordan vi jobber uten CAD-fil står på hovedsiden.
Fant du tallet — men mangler selve delen? Vi maskinerer den etter tegning, skisse eller den gamle delen: reservedel som ikke finnes lenger · kopiere en del du har · en håndskisse er nok · nydesignet del — prototyp fra 1 stk.
Er bolten en standardvare, kjøp den i handelen — da trenger du ikke oss. Disse tilfellene kommer hit i stedet.
| Det du trenger | I katalogen? | Slik lager vi det |
|---|---|---|
| En standardbolt i vanlig dimensjon og klasse | Ja, lagervare | Kjøp den i handelen. Det blir billigere enn en dreid del. |
| En lengde mellom to katalogtrinn | Nei | Dreies til mål i stedet for å rundes opp. |
| Fingjenge i en dimensjon handelen ikke fører | Nei | Stigningen er fritt programmerbar når delen dreies. |
| Bolt i 8.8, 10.9 eller 12.9 i særmål | Nei | Materiale og varmebehandling velges etter klassen du trenger. |
| A2 eller A4 der momentet er lavere enn for stål | Delvis | Syrefast har lavere friksjon og andre verdier — vi oppgir dem for din del. |
| En bolt som er utgått fra maskinprodusenten | Nei | Kopieres etter prøve, også slitt. |
| Én enkelt del | Nei | Fra 1 stk, uten verktøykostnad. |
Momentverdiene over står allerede i tabellene på denne siden.
For M8 med grovgjenge i fasthetsklasse 8.8 er maksimalt moment 24 Nm; 35 Nm i klasse 10.9 og 41 Nm i klasse 12.9. Verdiene forutsetter lett oljet gjenge slik bolten leveres, altså en total friksjonskoeffisient på omtrent 0,14. På avfettet gjenge trengs rundt 25 prosent mer for å oppnå samme forspenning; med MoS2-pasta rundt 18 prosent mindre.
Det første tallet er strekkfastheten i hundre megapascal, og produktet av de to tallene gir flytegrensen i ti megapascal. En 8.8 har altså 800 MPa strekkfasthet og 640 MPa flytegrense; en 10.9 har 1000 og 900; en 12.9 har 1200 og 1080. Ved samme diameter tåler høyere klasse høyere forspenning og dermed høyere moment. Har bolthodet ingen merking, behandle den som vanlig handelsvare i klasse 4.6 eller 5.8 og ikke bruk denne tabellen.
Nei, og feilen gjøres begge veier. En syrefast bolt i klasse 70 har en flytegrense på rundt 450 MPa, altså klart lavere enn en helt vanlig 8.8 på 640 MPa: å bytte en 8.8 mot syrefast ved samme diameter gir mindre klemkraft, ikke mer. I tillegg har syrefast sterk tendens til å kile seg fast, så verdiene publiseres for høyere friksjon og med montasjepasta. A2 og A4 har de samme fasthetsklassene og dermed samme moment — det er bare korrosjonsbestandigheten som skiller dem.
Større enn de fleste tror. Momentet går i hovedsak med til å overvinne friksjon, og bare en liten del blir til strekk i bolten. Endres friksjonen, endres det riktige momentet med den. Derfor er en verdi i Nm uten opplysning om gjengens tilstand nesten verdiløs: avfettet gjenge trenger rundt 25 prosent mer, mens en verdi beregnet for tørr gjenge brukt på godt smurt gjenge kan strekke bolten forbi flytegrensen.
Nei, og dette er verdt å merke seg på anlegg med aluminiumskonstruksjoner. I aluminium, støpejern og sinklegeringer ryker gjengene i hullet før bolten gjør det: det tillatte momentet bestemmes av materialet i hullet, ikke av boltens fasthetsklasse. Reduser verdien merkbart, sørg for inngrepsdybde på minst 1,5 til 2 ganger diameteren, eller sett inn en gjengeinnsats.
Ja, litt høyere ved samme diameter og klasse, fordi kjernen er noe større og spenningstverrsnittet dermed større. En M12 × 1,5 i 8.8 trekkes til rundt 86 Nm mot 81 Nm for M12 × 1,75 grovgjenge. Forskjellen er beskjeden: fingjenge velges for finere justering og bedre motstand mot vibrasjonsløsning, ikke for å vinne moment.
Ja. Et belegg endrer friksjonen og dermed forholdet mellom moment og forspenning — elektrolytisk forsinking, sinklamell og belegg med innebygd smøring gir ikke samme verdi. På klasse 10.9 og 12.9 er det dessuten et viktigere forhold enn selve momentet: vanlig elektrolytisk forsinking gir risiko for hydrogensprøhet, så avhydrogenering etter behandling er nødvendig — ellers er sinklamellbelegg et bedre valg.
Hele momenttabellen på ett utskriftsvennlig ark — Nm for 8.8, 10.9 og 12.9.
Last ned PDF ↓Dimensjon, klasse, materiale og antall. Svar innen 12 timer.
// Antall & pris
1 stk
Prototypepris
Bekreft før serie
10–50
Lavere stykkpris
Oppstart fordeles
100+
Beste pris
Alle trinn prises
eller på e-post: [email protected]
Send dimensjon, tegning eller den gamle delen — tilbud innen 12 timer, fra 1 stk.